Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Hiszpański architekt David Romero odtwarza budynki projektu Franka Lloyda Wrighta w programie AutoCAD

Dla hiszpańskiego architekta Davida Romero cała przygoda miała być tylko ćwiczeniem pozwalającym rozwijać umiejętności modelowania 3D. W związku z tym, że już na studiach podziwiał prace Franka Lloyda Wrighta, postanowił stworzyć model właśnie jednego z jego projektów — domu Rose Pauson z 1942 r., który spłonął doszczętnie w roku 1943. Specjalnie wybrał projekt nieistniejącego już budynku, wychodząc z założenia, że podstawowym przeznaczeniem narzędzi 3D jest właśnie wizualizacja nieistniejących obiektów.

pauson-house1
pauson-house2
Renderingi domu Rose Pauson w Phoenix w stanie Arizona. Dom został zaprojektowany przez Wrighta w roku 1939, a wybudowany w 1942. Już rok później spłonął doszczętnie w pożarze spowodowanym przez iskrę z kominka, od której zajęła się pobliska firanka. Obrazy za zgodą Davida Romero.

W miarę postępów przy generowaniu pierwszego renderingu domu Pauson Romero zaczął zdawać sobie sprawę z ogromnych możliwości swojego pomysłu i poczuł zupełnie nową pasję. Założył stronę Hooked on the Past, aby zgłębiać historię architektury, a wśród jego dotychczasowych osiągnięć znalazły się olśniewające renderingi takich projektów Wrighta, jak dom E.A. Smitha, Kaplica Trójcy i Larkin Administration Building. David współpracuje też ściśle z organizacją Frank Lloyd Wright Conservancy. Jego prace wywołały też niemały rozgłos w mediach, od serwisu Wired po „New York Times”.

Kaplica Trójcy zaprojektowana przez Franka Lloyda Wrighta w 1958 r. dla University of Oklahoma, ale ostatecznie niewybudowana. Obrazy za zgodą Davida Romero.
Rendering pięciopiętrowego budynku Larkin Administration Building zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta w 1903 r. i wybudowanego w 1906 r. dla firmy Larkin Soap Company w Buffalo w stanie Nowy Jork. W 1943 r. trudna sytuacja finansowa zmusiła firmę do sprzedania budynku. W roku 1950 budynek ponownie zmienił właściciela, po czym został wyburzony. Planowany w tym miejscu parking dla ciężarówek nigdy nie powstał.

David Romero rozmawiał z nami o roli programu AutoCAD w tworzeniu tych renderingów i używanym przez niego procesie. Opowiedział też, co jego zdaniem, Wright sądziłby o współczesnych możliwościach technologicznych.

Czy mógłbyś nam przybliżyć proces przekształcania rysunków lub zdjęć projektów Franka Lloyda Wrighta w cyfrowe renderingi 3D?
Zaczynam od zebrania wszystkich dostępnych informacji o danym obiekcie: schematów, planów, rysunków elewacji, rzutów perspektywicznych, zdjęć i tak dalej. Na podstawie tych materiałów modeluję budynek w programie AutoCAD, w którym odbywa się praktycznie cała moja praca. Jeśli dostępne są zdjęcia lub rysunki perspektywiczne opracowane przez samego Wrighta, wspomagam się nimi przy określaniu materiałów i ostatecznego wyglądu budynku.

autocad-pauson
autocad-trinity
autocad-larkin
Odtwarzanie w programie AutoCAD projektów Franka Lloyda Wrighta: domu Rose Pauson, Kaplicy Trójcy i Larkin Administration Building.

Następnie eksportuję model do programu 3ds Max, gdzie dodaję oświetlenie, kamery, tekstury i szczegóły w rodzaju mebli i roślin. Po zakończeniu renderowania zwykle koryguję jeszcze końcowe obrazy w programie Photoshop.

Co sprawiło Ci dotychczas najwięcej problemów przy tworzeniu renderingów
i jak przezwyciężyłeś te trudności?

W przypadku Larkin Administration Building ogromnym wyzwaniem było odtworzenie rzeźb. Z kolei przy domu Rose Pauson ponad miesiąc zajęło mi stworzenie realistycznej tekstury odpowiednio naśladującej styl budownictwa pustynnego. Wreszcie Kaplica Trójcy ma niespotykane, trójkątne kształty zarówno  w rzutach, jak i elewacji, więc dopracowanie odpowiedniego modelu sprawiło mi sporo trudności — musiałem przerabiać całość kilka razy, zanim udało mi się idealnie oddać zamysł Wrighta.

larkin
Obrazy udostępnione przez Davida Romero.
pauson-house
Obrazy udostępnione przez Davida Romero.
trinity-chape
Obrazy udostępnione przez Davida Romero.

Dlaczego znajomość przeszłości jest tak ważna dla współczesnej architektury?
Prace Wrighta nadal inspirują wielu współczesnych architektów, w tym również mnie, więc jestem przekonany, że pomimo upływu lat jego idee są jak najbardziej aktualne. Mam też nadzieję, że moje prace przyczynią się do zwiększenia publicznej świadomości potrzeby ochrony naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego, również w sztuce XX wieku. Wiele dzieł nie otrzymuje ochrony, na jaką zasługuje — może upłynęło jeszcze za mało czasu. Te budynki były prawdziwymi dziełami sztuki
i mam nadzieję, że poprzez swoje prace pokazuję ich utracone piękno.

es-smith-house1
es-smith-house2
Rendering niewybudowanego domu E.A. Smitha zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta. Obrazy za zgodą Davida Romero.

Czy masz już w planach kolejne projekty i renderingi?
Mam bardzo długą listę rzeczy do zrobienia. W tej chwili modeluję kolejny projekt Wrighta — ośrodek pustynny Ocotillo. W przyszłości chciałbym odtwarzać prace nie tylko Wrighta, ale też innych architektów modernistycznych, takich jak Aalto, Mies van der Rohe czy Le Corbusier. Interesuję się również klasyczną architekturą starożytnej Grecji i Rzymu. Jest tak wiele do poznania — od wczesnych świątyni Mezopotamii po konstrukcje współczesne.

Co sądziłby Frank Lloyd Wright o technologiach dostępnych dla współczesnych architektów?
Geniusz Wrighta polegał na maksymalnym wykorzystywaniu możliwości dostępnych technologii do projektowania budynków wyprzedzających swoją epokę, a często zaskakujących rozwiązaniami nawet dziś. Gdyby nadal żył, z pewnością wykorzystywałby dzisiejsze technologie z właściwą sobie kreatywnością, aby wciąż nas zaskakiwać.

All components are designed with precision in AutoCAD
Obrazy za zgodą Davida Romero.
All components are designed with precision in AutoCAD
Obrazy za zgodą Davida Romero.
All components are designed with precision in AutoCAD
Obrazy za zgodą Davida Romero.

Zarejestruj się, aby otrzymywać najnowsze informacje i oferty

Zarejestruj się, aby otrzymywać oferty specjalne
i najnowsze wiadomości na swoją skrzynkę e-mail.

Zarejestruj się teraz
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.

© 2017 Autodesk, Inc. Tüm hakları saklıdır.