Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Wielki wpływ programu AutoCAD na projektowanie mikrodomów

Gdy Brent Kerr rozpoczynał naukę kreślarstwa w zespole szkół Ness City High School w Ness City w stanie Kansas, popularny dziś ruch mikrodomów jeszcze nie istniał. Teraz Brent sam jest nauczycielem prowadzącym zajęcia techniczne w tej szkole i dzięki programowi AutoCAD skutecznie pomaga swoim uczniom.

„Wychodzę z założenia, że jeśli młodzież opuszczająca szkołę średnią nauczy się podczas moich zajęć używać programu AutoCAD na tyle, żeby umieć przekształcić wstępny pomysł w ogólny projekt układu pomieszczeń, to potem na studiach lub w szkole zawodowej mogą się zająć dopracowywaniem szczegółów” — mówi Kerr.

tiny house project
Rysunek AutoCAD z projektem mikrodomu.

„Uczniowie przyszli do mnie z własnym pomysłem zbudowania mikrodomu w ramach zajęć technicznych”. Podczas zbierania informacji okazało się, że uzyskanie atestu dla projektu mikrodomu wymaga trzymania się bardzo rygorystycznych ograniczeń.

„Dowiedzieliśmy się, jaką mamy dozwoloną przepisami maksymalną szerokość i wysokość, a potem zabraliśmy się do rysowania” — mówi Kerr. „Do kreślenia projektu domu używaliśmy oczywiście programu AutoCAD”.

Brent Kerr ze swoimi uczniami.

Dodatkowym utrudnieniem okazały się też ograniczenia czasowe wynikające z ilości zajęć lekcyjnych.

„Zrozumiałem, że jeśli mamy zbudować dom, choćby i bardzo mały, przy pracy przez 52 minuty, dwa razy dziennie, musimy się ostro zabrać do pracy” — wyjaśnia. „Jestem zdecydowanie wzrokowcem i znam większość prostych poleceń w programie AutoCAD. Dzięki temu potrafię sobie poradzić w trudnych sytuacjach. Zamiast od razu chwytać za narzędzia i sprawdzać, co da się zbudować, najpierw siadam do komputera”.

under construction
Mikrodom w budowie
under construction-1
Mikrodom w budowie

Budżet był sztywno ustalony, a termin krótki, więc nie było miejsca na żadne, nawet najmniejsze błędy.

„Gdy doszliśmy do dźwigarów więźby dachowej, najpierw usiadłem przy komputerze i dokładnie wszystkie wyrysowałem, żeby kąty na pewno się zgadzały” — mówi Kerr. „Nie chciałem bez sprawdzania tak od razu chwytać za piłę i brać się za cięcie kantówek. Później, gdy budowaliśmy spiralne schody, z braku dużego plotera nie mogliśmy po prostu wydrukować szablonów, więc trzeba było nieco improwizować. Znaliśmy potrzebne wymiary stopni, więc podłączyliśmy projektor do monitora z wyświetlonym projektem AutoCAD, wyświetliliśmy obraz na ścianie i przerysowaliśmy na tekturę szablony elementów schodów”.

constructing
Brent i jego uczniowie podczas budowania mikrodomu.

Powierzchnia atestowanego mikrodomu nie może przekraczać 37 m2, więc wszystko musiało idealnie pasować.

„Gdyby nie możliwość stworzenia szczegółowego projektu w programie AutoCAD, skończyłoby się katastrofą” — mówi Kerr. „Mieliśmy czterometrową ścianę, którą trzeba było błyskawicznie przymocować. Inaczej pięciu chłopaków musiałoby ją podpierać przez 20 minut, bo tyle trwałoby wiercenie otworów, wpuszczanie wkrętów konstrukcyjnych i cała reszta”.

completed project
Gotowy projekt.

Przygotowanie dokładnego rysunku pomogło zwizualizować proces budowy i uniknąć marnowania sił — a więc również cennego czasu lekcyjnego. Eksperyment z mikrodomem zakończył się pełnym sukcesem, a Brent snuje już plany powtarzania podobnego projektu co roku.

end of the day-
Mikrodom w promieniach zachodzącego słońca.

A co dalej z gotowym domem? „Sprzedamy go” — śmieje się Kerr. „Wystarczy tylko tu i ówdzie poprawić farbę”.

Zarejestruj się, aby otrzymywać najnowsze informacje i oferty

Zarejestruj się, aby otrzymywać oferty specjalne
i najnowsze wiadomości na swoją skrzynkę e-mail.

Zarejestruj się teraz
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.

© 2017 Autodesk, Inc. Tüm hakları saklıdır.