Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Dzięki programom AutoCAD Civil 3D
i Revit firma Wagemaker zainstalowała
wiadukt w cztery dni

Gdy pojawiło się zlecenie zaprojektowania nowego wiaduktu kolejowego w holenderskim mieście Feanwâlden we Fryzji, firma budowlana Wagemaker stanęła w obliczu dwóch poważnych wyzwań — ograniczeń czasowych oraz konieczności płynnego połączenia świata rzeczywistego z cyfrowym.

W 2013 roku firma otrzymała jedno z pierwszych dużych zleceń wymagających użycia technologii modelowania informacji o budynku (BIM). Połączenie programów AutoCAD Civil 3D i Revit pozwoliło skutecznie zmierzyć się z typowym problemem w sektorze infrastruktury, jaki stanowi konieczność modelowania informacji o budynku, gdy dostępne są tylko mapy, rysunki w plikach PDF lub współrzędne.

under construction
under construction-1

„Pod naszym wiaduktem kolejowym miała przebiegać droga ekspresowa. Choć sama droga była już zaprojektowana, dostaliśmy bardzo mało informacji na jej temat” — mówi Mark Wullink, inżynier BIM w firmie Wagemaker. „Od władz miasta dostaliśmy kilka ogólnych wskazówek, na przykład dotyczących przebiegu drogi w danej osi XYZ, trochę współrzędnych i inne tego typu informacje. Posiadaliśmy bardzo mało danych cyfrowych”.

„Nie dało się stworzyć wiaduktu na podstawie tak minimalnych danych, więc musieliśmy wszystko zrobić sami” — kontynuuje. „W programie AutoCAD Civil 3D utworzyłem lokalizację stanowiącą punkt odniesienia dla modelu Revit. Od tego momentu projektowanie stało się znacznie łatwiejsze”.

under construction
under construction
under construction-1

Nie brakowało jednak innych wyzwań — na faktyczne prace budowlane był przeznaczony tylko jeden długi weekend, więc czas miał kluczowe znaczenie. Linia kolejowa już istniała, więc trzeba było znaleźć sposób na zainstalowanie nowego wiaduktu przy minimum zakłóceń dla tras i punktualności pociągów. Ukończenie wiaduktu pozwoliłoby kontynuować budowę przebiegającej pod nim drogi ekspresowej.

„Sam wiadukt był budowany równolegle do istniejącej linii kolejowej przez kilka miesięcy” — mówi Wullink. „Instalacja była jednak znacznie szybsza. W ciągu zaledwie czterech dni wykonawca usunął cały odcinek toru kolejowego, wykonał wykop, wstawił na miejsce wiadukt i odbudował tory. Połączenie programów AutoCAD Civil 3D i Revit ułatwiło nam koordynowanie prac z wykonawcą i innymi uczestnikami całego przedsięwzięcia oraz wizualne podzielenie projektu na etapy”.

Obejrzyj 30-sekundowy film pokazujący, jak firmie Wagemaker udało się dotrzymać terminów.

Stosowanie wizualizacji w ogromnej mierze przyczyniło się do powodzenia całego projektu w Feanwâlden. Choć firma Wagemaker przygotowywała się już do wprowadzania rozwiązań BIM, to właśnie sukces tego pilotażowego projektu przyczynił się do włączenia ich na stałe do wszystkich wykonywanych prac. Firma jest znana przede wszystkim prac w zakresie konstrukcji lądowych, a subskrypcje programów AutoCAD Civil 3D i Revit są obecnie nieodłącznym elementem jej procesów inżynieryjnych. Wullink podkreśla też znaczenie programu AutoCAD Civil 3D i otwartych formatów danych dla łatwego włączania modeli do innych projektów oraz sprawnej współpracy i komunikacji.

„Program AutoCAD Civil 3D jest powszechnie używany przez inne firmy do modelowania terenu, dróg i innych zadań, więc zależy nam na łatwym łączeniu się i komunikowaniu z partnerami” — mówi Wullink. „Mając pliki AutoCAD Civil 3D, możemy je bezproblemowo integrować z naszymi modelami Revit”.

constructing

Decyzja firmy Wagemaker o używaniu technologii BIM i programu AutoCAD Civil 3D była też podyktowana znacznymi korzyściami dla klientów.

„Podczas pracy nad projektem Feanwâlden władze miasta domagały się wizualizacji 3D” — mówi Wullink. „Chcieli zobaczyć jedynie obrazy 3D projektów wiaduktu. Skoro tak, to pomyśleliśmy sobie: po co w ogóle męczyć się z rzutami 2D? Przecież wystarczy zrobić widok 3D ze wszystkimi pomiarami. Teraz działamy już tylko w 3D i tego właśnie oczekują od nas klienci. Projekty są bardziej zrozumiałe, jest mniejsze ryzyko błędów i możemy sprawniej pracować”.

under construction
under construction-1

Wszystkie obrazy wykorzystano za zgodą firmy Wagemaker, prowincji Fryzja, agencji Prorail i Maksa Bögla.

Zarejestruj się, aby otrzymywać najnowsze informacje i oferty

Zarejestruj się, aby otrzymywać oferty specjalne
i najnowsze wiadomości na swoją skrzynkę e-mail.

Zarejestruj się teraz
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.

© 2017 Autodesk, Inc. Tüm hakları saklıdır.