• Polska

    Przekierowaliśmy Cię na równoważną stronę w lokalnej witrynie, na której znajdziesz obowiązujące w Twoim regionie ceny i promocje oraz opcje zakupu online.

    Stay on our U.S. site

Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

ADVANTIC

Innowacyjna firma tworzy materiały kompozytowe na potrzeby budownictwa w trudnych warunkach środowiskowych.

The Future of Making Things

Udostępnij ten artykuł

Wzmocniona konstrukcja dachu w kopalni firmy Kalgoorlie Consolidated Gold Mines w australijskim Outbacku. Zdjęcie wykorzystane za zgodą firmy Advantic.

Zaawansowane materiały konstrukcyjne oferują więcej możliwości budowniczym i inżynierom

Rdza, korozja i trudne warunki pogodowe to problemy często dotykające starzejących się konstrukcji ze stali i betonu. Czasy się zmieniły, a w raz z nimi także materiały. Firma Advantic z siedzibą w Dayton w stanie Ohio projektuje i wytwarza innowacyjne kompozyty polimerowe, które stanowią wysoce efektywne alternatywy dla tradycyjnych materiałów takich jak beton i stal. Te lżejsze i trwalsze materiały wprowadzają nową jakość w branży budowlanej, a dzięki nim budowle mogą sprostać ekstremalnym warunkom środowiskowym.

Zastosowanie rozwiązań znanych z technologii lotniczych w materiałach budowlanych

Advantic to firma, która niedawno rozpoczęła swoją działalność, koncentrująca się na dostarczaniu zaawansowanych materiałów na potrzeby branży budowlanej. Zajmuje się ona tworzeniem niestandardowych materiałów kompozytowych, które zapewniają nową gamę możliwości inżynierom i budowniczym stojącym przed wyzwaniami stawianymi przez trudne warunki środowiskowe. „Jesteśmy w branży budowlanej czymś w rodzaju magicznego przycisku, który rozwiązuje wszystkie problemy” — powiedział Brad Doudican, prezes firmy Advantic. „Jeśli kompozyty stanowią właściwe rozwiązanie, znajdziemy odpowiednie rozwiązanie materiałowe, które rozwiąże konkretny problem”.

Kompozyty powstają z dwóch różnych materiałów, które łączy się ze sobą, aby stworzyć ich lżejszą lub trwalszą alternatywę. „Nasza praca polega na tym, że bierzemy opracowane w przemyśle lotniczym materiały, głównie włókno szklane i różne rodzaje żywic, i wykorzystujemy te technologie w sektorze budowlanym” — powiedział Jeff Nielsen, wiceprezes ds. operacyjnych.

Prefabrykacja na miejscu w siedzibie firmy Advantic w Dayton w stanie Ohio. Zdjęcie wykorzystane za zgodą firmy Advantic.

Każdy projekt firmy Advantic jest niepowtarzalny i obejmuje intensywną współpracę z klientami — od opracowania wstępnego budżetu, poprzez kwestie inżynierskie i metodologię dotyczącą materiałów, po doradztwo w zakresie budowy i instalacji. Firma Advantic wytwarza komponenty we własnym zakresie. Są one skręcane śrubami i nie wymagają spawania. „To, co zwykle uzyskujemy na koniec i dostarczamy klientowi, to zestaw do montażu" — powiedział Brad Doudican. „Jest to zestaw zawierający wszystkie niezbędne elementy, łącznie z nakrętkami i śrubami, które są dostarczane na palecie, a następnie transportowane samochodem ciężarowym do miejsca prowadzenia robót”.

Potwierdzenie przydatności materiałów kompozytowych w budownictwie

Firma Advantic zrealizowała swój pierwszy duży projekt w 2013 roku. W ramach tego projektu pomogła nowojorskiemu systemowi metra spełnić nowe wymagania dotyczące ognioodporności układu wentylacji poprzez zastosowanie odlewanych kompozytów polimerowych. Nowy materiał jest o 75 procent lżejszy od betonu, ma tę samą wytrzymałość na ściskanie, jest odporny na korozję, a także w znacznie większym stopniu przepuszcza fale o częstotliwości radiowej, co miało newralgiczne znaczenie z punktu widzenia wymagań dotyczących konserwacji w tym projekcie.

Kolejny projekt firmy Advantic, który był realizowany w kopalni Kalgoorlie Consolidated Gold Mines w trudnych warunkach australijskiego Outbacku, okazał się jeszcze większym wyzwaniem. Polegał on na wzmocnieniu korodującej stalowej konstrukcji dachu o rozmiarach stadionu sportowego. Na czym polegał największy problem? Zespół miał tylko 10 dni na ukończenie zadania.

Rozwiązanie firmy Advantic opracowane dla kopalni Kalgoorlie zostało nazwane strukturalnymi osłonami syntaktycznymi. Poszczególne osłony były wystarczająco lekkie, by można było je wysłać z Ohio do Australii drogą lotniczą. Z prawej strony przedstawiono zbliżenie osłon w rzeczywistym kontekście. Zdjęcie wykorzystane za zgodą firmy Advantic.

Firma Newmont Mining Corporation przez wiele lat szukała rozwiązania dla kopalni Kalgoorlie, a teraz stanęła w obliczu nadchodzącej konieczności zamknięcia obiektu. Główną przeszkodą było wolne tempo wdrażania i koszt tradycyjnych rozwiązań do wzmacniania konstrukcji, które wymagały zaangażowania bardzo dużych ekip montażowych. Gdy skierowano zapytanie do firmy Advantic, szybko skorzystała ona z nadarzającej się okazji.

„Wykonaliśmy wstępne prace inżynieryjne i pokazaliśmy klientowi, jak można wykorzystać lekkie i niezwykle wytrzymałe materiały kompozytowe oraz nasze własne możliwości projektowe w celu rozwiązania konkretnych problemów konstrukcyjnych, z którymi się borykał” — powiedział Brad Doudican. „W rezultacie powstała seria produktów do naprawy podstawowych elementów konstrukcyjnych. Wytwarzaliśmy je na miejscu w Stanach Zjednoczonych, ale były one na tyle lekkie, że opłacało się je przewozić drogą lotniczą do Australii".

To rozwiązanie obejmujące w sumie 700 elementów zostało w łatwy sposób zainstalowane przez dwuosobowe zespoły z wykorzystaniem podnośnika. Zajęło to dziewięć i pół dnia, dzięki czemu udało się dotrzymać ostatecznego terminu, a firma Newmont zaoszczędziła około 6 milionów dolarów australijskich. Potwierdzenie działania tego rozwiązania w praktyce nastąpiło w ciągu zaledwie kilku miesięcy — otrzymaliśmy wiadomość e-mail, której temat brzmiał złowieszczo: „Potężna burza w Kalgoorlie”. Silna komórka burzowa przeszła przez obszary Outbacku, niszcząc wiele lokalnych budowli. Jednak do wiadomości e-mail załączone było zdjęcie przedstawiające konstrukcję firmy Advantic stojącą stabilnie mimo burzy. W dalszej części wiadomości można było przeczytać: „Witam! Gratulacje — test pod pełnym obciążeniem został pomyślnie zdany”.

Materiały firmy Advantic zostały poddane także innemu wyzwaniu. Przedstawiciele ogrodu zoologicznego Cleveland Metroparks Zoo zwrócili się do firmy z zapytaniem o możliwość modyfikacji wybiegu dla goryli. Aby pomóc ogrodowi zoologicznemu wprowadzić niedawno przybyłego goryla do nowego środowiska i zapewnić wszystkim zwierzętom więcej miejsca, firma Advantic zaprojektowała Gorilla Chute — nadziemny tunel, który daje gorylom 360-stopniowe pole widzenia na wybieg. W tym przypadku belki kompozytowe stanowiły lepsze rozwiązanie od stalowych, ponieważ pozwalały zmniejszyć niekorzystny wpływ konstrukcji na goryle i zwierzęta z sąsiednich wybiegów.

Dzięki tunelowi Gorilla Chute firmy Advantic goryle w ogrodzie zoologicznym Cleveland Metroparks Zoo mają 360-stopniowe pole widzenia na swój wybieg. Zdjęcie wykorzystane za zgodą firmy Advantic.

„W przypadku tworzenia konstrukcji z elementów stalowych powstają toksyczne gazy przy spawaniu, montaż jest głośny i uciążliwy, a ponadto środowisko pracy jest zwykle bardziej kaustyczne” — powiedział Luke Sideras, technik ds. projektowania CAD w firmie Advantic. „Byliśmy w stanie pociąć i nawiercić wszystkie belki w naszym magazynie przed wysłaniem ich do ogrodu zoologicznego. Skróciło to znacznie okres oczekiwania goryli na przeprowadzkę, podczas którego zwierzęta mogą być narażone na stres. Praca nad tym projektem sprawiła naprawdę dużo frajdy, a jego rezultaty okazały się bardzo dobre dla wszystkich zainteresowanych stron”.

Rosnący entuzjazm w stosunku do zaawansowanych materiałów

Sukcesy takie jak te pomagają firmie Advantic zdobywać pozycję w branży budowlanej, która dotychczas wolno przyjmowała nowe technologie ze względu na to, że jest bardzo mocno zakorzeniona w tradycyjnych metodach realizacji projektów. Brad Doudican zwraca jednak uwagę na fakt, że nowe materiały stanowią ryzyko dla właścicieli, wykonawców i inżynierów, więc zadaniem jego zespołu jest tworzenie klimatu akceptacji dla takiego ryzyka poprzez budowanie zaufania. Dzięki wykorzystaniu programu Autodesk Fusion 360 pracownicy firmy Advantic mogli na bieżąco pracować z rysunkami w terenie oraz w zakładzie w Ohio, a wszystkie zmiany były odzwierciedlane w czasie rzeczywistym. „Program ten pomaga nam optymalizować proces realizacji projektu” — powiedział Brad Doudican. „W ostatecznym rozliczeniu buduje to zaufanie wśród naszych klientów, co jest dla nas najważniejsze”.

Dowiedz się, jak firma Advantic opracowuje swoje materiały kompozytowe za pomocą programu Fusion 360. Obejrzyj film (2:03 min).

Firma Advantic buduje zaufanie także dzięki wytrzymałości i właściwościom użytkowym swoich materiałów kompozytowych, które są znacznie trwalsze od tradycyjnych materiałów. „Możemy wytwarzać profile o wytrzymałości takiej samej jak w przypadku materiałów betonowych, które będą jednak od nich lżejsze o 50, 60 lub 75 procent” — powiedział Brad Doudican. „Niezwykle lekki beton stanowi prawdziwą szansę w sektorze budownictwa, ponieważ wiele kosztów budowy nie jest związanych z samym materiałem, ale z dostarczaniem materiału na miejsce i jego bezpiecznym wykorzystaniem”.

Polimery odlewane to najlżejsza z alternatyw betonu oferowanych przez firmę Advantic. Można nimi często manipulować bez pomocy drogiego i niebezpiecznego sprzętu dźwignicowego. Firma Advantic opracowuje również własne preparaty polimerowo-betonowe, które są cięższe od polimerów odlewanych. Są one używane do pokrywania sklepień i rowów w obiektach użytkowych, ponieważ nie są podatne na korozję alkaliczną i nie powodują problemów z przepuszczalnością. „Stanowiąc alternatywę dla materiałów betonowych i stalowych, te materiały kompozytowe naprawdę poszerzają zestaw możliwości dostępnych dla budowniczych i inżynierów” — powiedział Jeff Nielsen.

Brad Doudican zgadza się z tym i zwraca uwagę, że budowniczowie mogą wciąż odczuwać obawy, gdy stykają się po raz pierwszy z materiałami firmy Advantic. Stwierdził on, że gdy montażysta konstrukcji stalowych po raz pierwszy mówi: „Te materiały są niesamowite — nosiliśmy je po prostu na ramionach!” lub „Wznosiliśmy konstrukcję trzy, pięć, dziesięć razy szybciej niż w przypadku, gdybyśmy stosowali konwencjonalne materiały”, świadczy to o tym, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.

Kluczowym dla osiągnięcia tych celów jest otwarcie na nowe materiały, co w tak tradycjonalistycznej branży samo w sobie jest już niezwykłym osiągnięciem. „Podczas dokonywania transformacji w branży budowlanej poprzez wprowadzenie kompozytów naprawdę dużą frajdę sprawiało obserwowanie, jak szybko stają się one akceptowane przez ludzi, którzy przywykli do swojego tradycyjnego zestawu narzędzi: stali, betonu i drewna” — powiedział Jeff Nielsen. „To fascynujące, jak szybko inni doceniają zalety nowych materiałów”.

 

Wersja tego artykułu była wcześniej opublikowana na blogu Redshift ((angielski)).

Powiązane produkty

W tej chwili nie można wyświetlić wyników wyszukiwania. Spróbuj ponownie później.