WISE LABO

Hotel Moxy wplata zabawę do projektu wnętrz dzięki AutoCAD LT

HISTORIA WDROŻENIA OPROGRAMOWANIA AUTOCAD LT

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

 

Dzięki uprzejmości Marriott International, Inc. / Moxy Hotels.

Projektowanie w harmonii z wymaganiami klienta

Mitsuru (Mitch) Sakairi kieruje zespołem architektów, którzy opracowują nowe rozwiązania architektoniczne w oparciu o koncepcję hitokotoba, której nazwa stanowi połączenie trzech słów: człowiek, aktywność, przestrzeń. AutoCAD należy do głównych czynników kształtujących jego filozofię projektowania i sposób, w jaki pracuje. Sakairi polega na nim już od czasu studiów. W zrealizowanym niedawno projekcie dla hotelu Moxy sieci Marriott International mieszczącego się w Osace w Japonii połączył wysmakowany design ze stylem marki nawiązującym do zabawy.

Tworząc właściwą koncepcję

Studio projektowe Wise Labo z siedzibą w Tokio w Japonii zajmuje się różnymi projektami doradczymi, architektonicznymi i planistycznymi. Ich opracowania służą budowaniu marki i wykorzystują nowatorskie rozwiązania na potrzeby obiektów handlowych i biur, lifestyle'owych apartamentów, a nawet projektowania statków. Prezes firmy i dyrektor kreatywny Mitsuru (Mitch) Sakairi jest zwolennikiem koncepcji projektowania hitokotoba. Dzięki niej tworzy projekty, które zachwycają, umożliwiają komunikację i ożywiają przestrzeń. Jest nastawiony na odkrywanie potrzeb i wymagań klienta oraz sprostanie im przy użyciu wszechstronnych narzędzi do projektowania.

Lobby hotelu Moxy Osaka Honmachi. Dzięki uprzejmości Marriott International, Inc. / Moxy Hotels.

Sakairi uważa, że w japońskich wnętrzach ostateczny projekt za często odbiega od początkowej koncepcji. Według niego „koncepcja” powinna być definicją rozwiązania dostosowanego do wyzwania stojącego przed projektantem. „Często słyszę, jak młodzi projektanci posługują się mglistymi wyrażeniami, takimi jak »biała przestrzeń« lub »relaksująca przestrzeń«, ale to tylko podejście projektowe” — mówi. „Klient może wiedzieć, co chce zbudować, lecz często nawet rzeczywiste wyzwania, którym należy sprostać, nie są sprecyzowane. Koncepcję postrzegam jako potrzebę zdefiniowania wyzwania, myślenia o tym, jak sobie z nim poradzić, a także opracowania rozwiązania, które będzie odpowiadać klientowi. Projekt stanowi część całego procesu”.

W pracy projektowej Sakairi polega na oprogramowaniu AutoCAD, którego używa od momentu ukończenia College of Architecture na Texas A&M University. Przed założeniem studia Wise Labo zajmował kluczowe stanowiska w spółkach Kisho Kurokawa Architect and Associate JLL, PIJ oraz SL+A. W jego własnej firmie oprogramowanie AutoCAD LT nadal odgrywa najważniejszą rolę — zwłaszcza podczas realizacji niedawnego projektu hotelu Moxy w Osace w Japonii.

Moxy stawia na luz. Poważnie.

Moxy to nowa marka hoteli obsługiwana przez Marriott International, największą sieć hoteli na świecie. Jej oferta skierowana jest do nowej grupy podróżnych określanych jako „łowcy rozrywki”. Od otwarcia pierwszego obiektu w Mediolanie w 2014 r. Moxy rozwija się i ma obecnie w ofercie hotele butikowe w krajach zachodnich i Azji. Hotele Moxy wychodzą naprzeciw potrzebom nowego pokolenia podróżnych i cyfrowych nomadów, którzy szukają przystępnych cenowo ofert i chętnie dzielą się w mediach społecznościowych swoimi doświadczeniami. Udostępniają modne i tętniące życiem przestrzenie lobby oraz zapewniają gościnny klimat. Pobyt w hotelach tej marki ma być dla gości źródłem inspirujących doświadczeń.

Moxy otwarto w Japonii w listopadzie 2017 r. Obecnie obiekty tej marki dostępne są w Honmachi w Osace oraz Kinshicho w Tokio. Biuro Wise Labo zaplanowało projekt wnętrza hotelu Moxy Osaka Honmachi. Obiekt znajduje się w dawnym biurowcu i utrzymany jest w klimacie tętniącej życiem dzielnicy Minami.

Moxy to nie tylko miejsce dla dorosłych, którzy mają czas i pieniądze. Hotelowa oferta skierowana jest również do młodych podróżnych z ograniczonym budżetem. Hotele muszą działać jak najwydajniej, a jednocześnie dbać o zadowolenie gości. „Oczywiście jest to wyzwanie dla całej branży hotelarskiej” — mówi Sakairi. „Marka Moxy dąży do zaspokojenia gustów i zainteresowań milenialsów oraz chce, by jej hotele stały się miejscami, gdzie ludzie będą się dobrze bawić i przyjemnie spędzać czas”.

Obiekty sieci Moxy Hotels dysponują minimalistycznymi, ale stylowymi przestrzeniami wypoczynkowymi. Marka Moxy otrzymała nominację do nagrody Best Urban Hotel Awards 2018 przyznawanej przez brytyjski magazyn lifestyle'owy Wallpaper*. Doceniono równowagę między wysokiej klasy designem i minimalistycznym stylem, który eliminuje zbędne elementy wystroju, nie ograniczając komfortu. Dzięki uprzejmości Marriott International, Inc. / Moxy Hotels.

Biuro Wise Labo zorganizowało szereg spotkań, aby dostosować projekt do operatorów hoteli, zrozumieć ich potrzeby i sprawić, by i oni zrozumieli zamiary Wise Labo. „Nawet jeśli architekt zaprojektuje przestrzeń według wyraźnego pomysłu, sam projekt nie wystarcza, by przekazać całość koncepcji klientowi” — mówi Sakairi. „W rezultacie faktyczny sposób wykorzystania przestrzeni może się różnić od pierwotnie zamierzonego, a to może być prawdziwe utrapienie”.

Według Wise Labo szczególnie ważne było przygotowanie scenerii. „Chodziliśmy po hotelu i starannie planowaliśmy, czego chcieliby doświadczyć goście spędzający tutaj dzień, a także zastanawialiśmy się, co zrobić, aby im to umożliwić” — mówi Sakairi. „Na etapie projektowania hotelu Moxy, choć pewne aspekty zależą od wytycznych marki, obszary wspólne na pierwszym piętrze były w dużej mierze poza ramami koncepcji. Mieliśmy więc całkowitą swobodę opracowania naszej własnej, niezwykle kreatywnej propozycji dla gości”.

Wspólny stół w holu Moxy Osaka Honmachi. Dzięki uprzejmości Marriott International, Inc. / Moxy Hotels.

Moxy można postrzegać jako „przestrzeń do zabawy i wypoczynku”. „Chodzi o to, aby młodzi ludzie mogli się spotykać, pić, jeść, tańczyć i po prostu dobrze się bawić” — mówi Sakairi. „Hotel to miejsce, gdzie ludzie mogą spędzać razem czas. Nawet gdy nie wynajmujesz pokoju w Moxy, możesz odwiedzić to miejsce, odpocząć z przyjaciółmi lub wypić drinka i się zrelaksować. Wszędzie dostępne jest Wi-Fi. W pobliżu każdego miejsca siedzącego jest gniazdo zasilania. To zatem idealny obiekt, do którego warto wpaść podczas przerwy w pracy i przy okazji naładować telefon lub laptopa”.

Taka koncepcja przestrzeni może się wydawać znana w kulturze zachodniej, lecz jest stosunkowo nowa w Japonii, gdzie hotele powszechnie postrzega się jako miejsca odwiedzane podczas szczególnych okazji. „Opracowanie takiego miejsca było pierwotnie czymś w rodzaju eksperymentu” — mówi Sakairi. „Dzięki Moxy chcemy sprawić, by ludzie w Japonii poznali to nowe podejście i sposób funkcjonowania hotelu oraz czuli się w nim komfortowo”.

Plan obszaru wspólnego. Dzięki uprzejmości Wise Labo.

Latem 2020 r. Moxy planuje otworzyć swój trzeci hotel w Japonii, Moxy Osaka Shin Umeda (nazwa tymczasowa) w dzielnicy Fukushima w Osace. Również w przypadku tego obiektu Wise Labo zajmuje się planowaniem i projektowaniem wnętrz.

„Nasz pomysł na hotel Moxy przygotowaliśmy z uwzględnieniem charakteru obszaru Shin Umeda” — mówi Sakairi. „Operator zauważył, że dobrze rozumiemy koncepcję Moxy, a właściciel marki przyznał, że zależy mu na posiadaniu hotelu w Shin Umeda. Dzięki temu wybrano nas do współpracy. Ten projekt powinien nawiązywać przede wszystkim do akcentów lokalnych, artystycznych i industrialnych. Zamiast proponować projekt, który po prostu powiela koncepcję marki, zdecydowaliśmy się na nieco bardziej nowatorską propozycję. Zidentyfikowaliśmy również problem, którym należało się zająć, i przedstawiliśmy stosowne rozwiązanie. Myślę, że właśnie dlatego nasza oferta spodobała się klientowi”.

AutoCAD wspiera wydajność i stabilność firm

Obecnie siedmiu projektantów w Wise Labo korzysta z produktów AutoCAD. Kluczową metodą biura jest projektowe podejście personelu do pracy, dlatego w każdy projekt zaangażowani są różni członkowie zespołu pełniący różne role. To samo dotyczy prac projektowych. W zależności od wielkości i celu projektu pracownicy zajmujący się meblami i wyposażeniem mogą również wnieść swój wkład i zmodyfikować projekt opracowywany przez architektów i projektantów. AutoCAD LT odgrywa kluczową rolę przy projektowaniu hotelu Moxy i nadchodzącego drugiego projektu hotelowego.

Najczęstsze problemy przy współpracy grupy osób wiążą się z szybkością i płynnością wymiany informacji. „AutoCAD jest niezwykle wygodny” — mówi Sakairi. „Na przykład, jeśli jesteś w podróży służbowej lub nadrabiasz zaległości po spotkaniu, możesz błyskawicznie uzyskać dostęp do rysunków pracowników w biurze, korzystając z aplikacji mobilnej AutoCAD.A jeśli potrzebne są uzgodnienia w szerszym gronie, możesz skorzystać z funkcji widoku udostępnionego”.

Mitch Sakairi

Wise Labo to mała, ale potężna firma. Często realizuje ona wiele projektów jednocześnie, dlatego sprawdzanie i śledzenie postępów w ich realizacji ma duży wpływ na wydajność pracy.

„W tym kontekście doskonale sprawdza się funkcja porównywania rysunków (Porównaj DWG), którą udostępniono w AutoCAD LT 2019. Wcześniej pracownicy tworzyli zestawienie wprowadzonych zmian za każdym razem, gdy sprawdzano postęp realizacji prac. Nowa funkcja porównywania rysunków ma szereg zalet. Z mojego punktu widzenia bardzo przydaje się możliwość łatwego sprawdzenia, gdzie dokonano zmian. Personel musi jedynie zapisać rysunki przed ich wprowadzeniem i po ich dokonaniu. Dzięki temu nie ma potrzeby sporządzania osobnego zestawienia zmian, co skraca czas pracy”.

„AutoCAD jest również wyjątkowo stabilny” — kontynuuje Sakairi. „Ma doskonałe parametry pod względem operacyjności i kompatybilności”.

Jeśli chodzi o proces pracy, podział zadań odbywa się za pośrednictwem chmury, a przydzielone obowiązki mogą być wykonywane we współpracy z osobami spoza działu projektowego. „Jeśli pracujesz z partnerem, błędy formatu tekstu mogą być bardzo kosztowne” – mówi. „Sądzę, że wśród dostępnych na rynku platform AutoCAD to najbardziej niezawodne rozwiązanie do pracy zespołowej w dowolnym miejscu”.

Poznaj możliwości programu AutoCAD

Subskrypcja programu AutoCAD, obejmująca wyspecjalizowane zestawy narzędzi, pozwala przyspieszyć i uprościć proces projektowy.

Udostępnij ten artykuł