• Polska

    Przekierowaliśmy Cię na równoważną stronę w lokalnej witrynie, na której znajdziesz obowiązujące w Twoim regionie ceny i promocje oraz opcje zakupu online.

    Stay on our U.S. site

Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Warszawa // 16 kwietnia 2012

Rozwiązanie do symulacji form wtryskowych, które przekazuje informacje w czasie rzeczywistym już dostępne!

Banner image credits

Oprogramowanie Autodesk Simulation DFM ułatwia producentom projektowanie elementów z tworzyw sztucznych

Autodesk, Inc. (NASDAQ: ADSK) ogłosił dostępność  rozwiązania Autodesk Simulation DFM (Design for Manufacturing ), pierwszego w branży oprogramowania do symulacji  form  wtryskowych, które przekazuje informacje w czasie rzeczywistym. Ten dodatek do oprogramowania CAD zapewnia projektantom elementów z tworzyw sztucznych szybszy i łatwiejszy sposób na określenie wpływu decyzji projektowych na kwestie związane z wytwarzaniem, kosztami produkcji oraz stopniem przyjazności dla środowiska.

Autodesk Simulation DFM - oparte na technologii Autodesk Labs,znane także pod nazwą Projekt Krypton, bezproblemowo integruje się z oprogramowaniem wchodzącym w skład pakietu Autodesk Product Design, a w szczególności z Autodesk Inventor, stanowiąc uzupełnienie Autodesk Simulation Moldflow. Autodesk Simulation DFM współpracuje także z oprogramowaniem Dassault, SolidWorks i PTC Creo w celu wsparcia firm pracujących na wielu platformach CAD.

„Dzięki Autodesk Simulation DFM projektanci elementów z tworzyw sztucznych mogą w łatwy sposób tworzyć projekty produktów, które są opłacalne z punktu widzenia produkcji oraz przyjazne dla środowiska” – uważa Robert “Buzz” Kross, senior vice president, Design, Lifecycle and Simulation, Autodesk. „Korzystanie z Autodesk Simulation DFM nie wymaga doświadczenia z zakresu symulacji — oprogramowanie jest bardzo intuicyjne i łatwo integruje się z każdym procesem projektowym.”

Informacje w czasie rzeczywistym podczas projektowania

Autodesk Simulation DFM, działające w oparciu o technologię symulacji form wtryskowych Autodesk Simulation Moldflow, wykorzystuje specjalny zestaw wskaźników w celu przekazywania informacji w czasie rzeczywistym w trakcie projektowania. Wskaźniki (zielony, żółty i czerwony) sygnalizują problemy związane z produkcją, kosztami i  stopniem przyjazności dla środowiska, które mogą wystąpić podczas projektowania. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek problemu, projektant uzyskuje szczegółowe i aktualne informacje na temat źródła i lokalizacji problemu, aby móc go usunąć na jak najwcześniejszym etapie procesu.

Narzędzie Autodesk Simulation DFM współpracuje bezpośrednio z aplikacją CAD projektanta, więc korzystanie z niego nie wymaga praktycznie żadnego dodatkowego szkolenia. Narzędzie jest zawsze włączone i nie wymaga dużego wkładu ze strony użytkownika: aktualizacje są wykonywane w sposób ciągły, a informacje dotyczące produkcji są przekazywane natychmiast po utworzeniu projektu przez użytkownika.

Dodatkowe informacje o Autodesk Simulation DFM oraz o innych rozwiązaniach Autodesk do symulacji można uzyskać kontaktując się z zespołem SIM pod adresem simsqaud@autodesk.com.

Informacje o Autodesk

Autodesk, Inc. jest jednym z liderów na rynku oprogramowania do projektowania 3D, konstruowania  i rozrywki. Klienci z branży przemysłowej, architektonicznej, budowlanej, konstrukcyjnej oraz sektorów mediów i rozrywki – w tym ostatnich 17 laureatów Oskara za najlepsze efekty wizualne – używają programów Autodesk do projektowania, wizualizacji i symulacji swoich pomysłów. Od wprowadzenia na rynek programu AutoCAD w 1982 roku firma Autodesk nieustannie rozwija swoją ofertę nowoczesnego oprogramowania na rynki całego świata. Dodatkowe informacje o firmie Autodesk można uzyskać z witryny www.autodesk.comwww.autodesk.pl

„Wzór mebla był dość skomplikowany, ale posłużyliśmy się skanowaniem 3D, dzięki czemu byliśmy w stanie zamodelować bryły i rozpocząć analizę komputerową. Przygotowanie modelu 3D umożliwia przystąpienie do wykonania prototypu na obrabiarce CNC” – mówi Zbigniew Szczepański. Dzięki symulacji prototyp w skali 1:1 mógł być wykonany wcześniej i szybciej. Wszystkie korekty przeniesione zostały metodą fotometryczna na bryłę 3D, w czym pomagał Autodesk ReMake. Kolejnym stadium projektowania fotela BIRD było wykonanie w Inventor Professional symulacji wytrzymałościowej mebla. Wreszcie, po zatwierdzeniu prototypów, zespół projektowy mógł przystąpić do wykonania w programach Autodesk Inventor i AutoCAD dokumentacji dla dostawców oraz instrukcji dla produkcji w fabryce SITS.

Symulacja komputerowa w procesie prototypowania zmniejsza liczbę wzorów do przetestowania i koniecznych prób na meblach prototypowych. Przekłada się to zarówno na redukcję czasu, jak i kosztów, i znacząco wpływa na konkurencyjność firmy. Wyniki analizy wykonanej z wykorzystaniem narzędzi Autodesk pozwalają polskiej fabryce SITS produkować stylowe i funkcjonalne meble szybciej i taniej. Klienci SITS natomiast mogą cieszyć się kombinacją nowoczesnego designu, wysokiego komfortu użytkowania i najwyższej jakości mebli.

Media Contact

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.